GUANYADORS PREMIS LITERARIS


[Si voleu afegir el veredicte d'algun premi literari que no consti en aquest directori perquè no s'ha fet públic o perquè no ha arribat a la redacció de «Bit de cultura», envieu un correu electrònic amb el nom del premi, el nom del guanyador o guanyadora, i el títol i el gènere de l'obra premiada]


| Premis 2021 | Premis 2020 | Premis 2019 | Premis 2018 | Premis 2017 | Premis 2016 | Premis 2015 | Premis 2014 | Premis 2013 | Premis 2012 | Premis 2011 | Premis 2010 | Premis 2009 | Premis 2008 | Premis 2007 | Premis 2006 | Premis 2005 | Premis 2004 | Premis 2003 | Premis 2002 |
| Premis infantil i juvenil | Premis Nobel |
| Convocatòria premis vigents |
| Cens autors i traductors |



ANY 2021

  • Premi Trajectòria Setmana Llibre en Català a Biel Mesquida pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Difusió Setmana Llibre en Català a Xavier Graset per la seva aportació des del programa Més324.
  • Premi Sant Cugat - Gabriel Ferrater poesia a Carles Dachs Clotet per «Vent a la mà».
  • Premi Dashiel Hammett - Setmana Negra Gijón a Claudia Piñeiro per «Catedrales».
  • Premi Rodolfo Walsh - Setmana Negra Gijón a Enric Juliana per «Aquí no hem vingut a estudiar».
  • Premi Celsius Ciència Ficció i Fantasia - Setmana Negra Gijón a Ana Llurba per «Constelaciones familiares».
  • Premi Espartaco - Setmana Negra Gijón novel·la històrica a Lucía Nuñez per «El cocinero y la Ostra».
  • Premi Miquel Àngel Riera - Ciutat Manacor poesia a Mireia Cassanyes per «L’ombra forana».
  • Premi Jaume Vidal Alcover - Ciutat Manacor teatre a Josep M. Diéguez per «Via 870».
  • Premi Antoni M. Alcover - Ciutat Manacor assaig a Antoni Puig Palerm per «Mallorca i la conquesta romana de les Gimnèsies».
  • Premi Llibreter Literatura catalana a Francesc Serès per «La casa de foc».
  • Premi Llibreter Altres Literatures a Leïla Slimani per «El país dels altres».
  • Premi Cavall Verd - Josep M. Llompart poesia a Mireia Calafell per «Nosaltres».
  • Premi Cavall Verd - Rafel Jaume traducció poètica a Jaume C. Pons Alorda per «El preludi» de William Wordsworth.
  • Premi Sant Joan novel·la a Roser Caminals per «Garbo parla».
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Tània Juste per «Amor a l'art».
  • Premi Miquel de Palol poesia a Susanna Rafart per «D'una sola branca».
  • Premi Carles Rahola assaig a Josep Vicent Boira per «La Via Augusta del segle XXI».
  • Premi Crexells novel·la publicada a Àlvar Valls per «Entre l'infern i la glòria».
  • Premi València Negra a Andreu Martín per «Ara direu que estic boig».
  • Premi Nèstor Luján novel·la a Imma Tubella Casadevall per «Els insubmisos del mar».
  • Premi Nacional (Ministeri Cultura espanyol) tasca editorial a Alfaguara pel seu paper històric en l'edició i la literatura infantil i juvenil.
  • Premi Crítica catalana novel·la a Albert Pijuan per «Tsunami».
  • Premi Crítica catalana poesia a Maria Josep Escrivà per «Sempre és tard».
  • Premi Crítica espanyola novel·la a Arturo Pérez-Reverte per «Línea de fuego».
  • Premi Crítica espanyola poesia a Ramón Andrés per «Los árboles que nos quedan».
  • Premi Crítica basca novel·la a Pello Lizarralde per «Argiantza».
  • Premi Crítica basca poesia a Jon Gerediaga per «Natura Berriak».
  • Premi Crítica gallega novel·la a Imma López Silva per «O libro da filla».
  • Premi Crítica gallega poesia a Ana Romaní per «A desvértebra».
  • Premi Pin i Soler novel·la a Marc Quintana per «Inquietuds d'un moribund».
  • Premi beca Jaume Vidal Alcover projecte traducció a Laia Martínez (Laia Malo) per «Fites I i II», de Marina Ivànova Tsvetàieva.
  • Premi Tinet narrativa curta internet a Montserrat Morera per «Escut».
  • Premi menció Tinet narrativa curta internet a Laura González per «La set».
  • Premi Maria Àngels Anglada narrativa a Miquel Martín per «La drecera».
  • Premi Escriptors Catalans - Jaume Fuster a Marc Granell pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Crítica Escriptors Valencians assaig a Gustau Muñoz per «Corrents de fons (Lletra impresa)».
  • Premi Crítica Escriptors Valencians poesia a Iban L. Llop per «Serps i paisatges».
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa a Víctor Labrado per «Veus, la mar».
  • Premi Crítica Escriptors Valencians teatre a Juli Disla, Patrícia Pardo, Xavier Puchades i Begoña Tena per «Els nostres».
  • Premi Francesc Badenes Dalmau poesia a Sebastià Bennasar per «La batalla de les Ardenes».
  • Premi Àngels Poch teatre a Manuel Brugarolas Masllorens per «El retorn».
  • Premi Carmelina Sánchez-Cutillas novel·la a Elvira Cambrils per «Aire».
  • Premi Ciutat de Manacor Miquel Àngel Riera poesia a Mireia Casanyes Dalmau per «L’ombra forana».
  • Premi Ferran Canyameres novel·la a Sílvia Mayans per «L'ossari».
  • Premi Ferran Canyameres narració curta a Joaquim Micó Millan per «Era una princesa».
  • Premi Rafael Comenge Dalmau narrativa a Miquel Puig Cuadau per «De llegendes i reclams».
  • Premi Martí Gasull Especial Jurat honorífic a Josep Vallverdú per la seva aportació al conjunt de la llengua catalana.
  • Premi Concurs Literari Sant Jordi Llagostera narrativa a Raimond Aguiló per «L'home sospitós amb els dits a la barana».
  • Premi Certamen Literari Campdevànol a Raimond Aguiló per «El caient de l'Estrall».
  • Premi Certamen Literari Campdevànol a Àngel Fabregat per «Tot allò que fereix».
  • Premi Jocs Florals Barcelona a Manel Ollé per «Un grapat de pedres d'aigua».
  • Premi Finestres narrativa català a Albert Pijuan per «Tsunami» (Angle Editorial).
  • Premi Finestres narrativa espanyol a Camila Sosa per «Las malas».
  • Premi Manuel Rodríguez Martínez (Ciutat d'Alcoi) a Ricard Garcia per «La llum més alta».
  • Premi Roc Boronat novel·la a Marc Cerrudo per «Lluny vol dir mai més».
  • Premi Vila de Lloret narrativa a Jordi Cervera per «Brunei, capital Bandar Seri Begawan».
  • Premi Llapis Sant Jordi poesia a Albert Claramont per «Desenrunant paisatges».
  • Premi Ciutat d'Amposta narrativa breu a Jesús M. Tibau per «Esportòries».
  • Premi Paco Mollà (Petrer) a Maria Josep Juan Ballester per «Saber qui som».
  • Premi Ciutat de Palma - Llorenç Villalonga novel·la a Miquel Horrach, por «Set dies».
  • Premi Ciutat de Palma - Joan Alcover poesia a Albert Garcia Elena per «El coure sota el Hudson».
  • Premi Ciutat de Palma Teatre al Col·lectiu Banana-Ros per «Guaret».
  • Premi Joaquim Ruyra narrativa (Recull) a Àngela Vinent per «Pati de veïns».
  • Premi Benet Ribas poesia (Recull) a Jordi Julià per «L'estranya terra».
  • Premi Rafel Cornellà retrat literari (Recull) a Ferran Garcia per «Opera Creus».
  • Premi Josep Ametller teatre (Recull) a Ignasi Garcia Barba per «L'aprenenta».
  • Premi Salvador Reynaldos periodisme (Recull) a Àlvar Queixal per «Bardalet i Guardiola, Francesc».
  • Premi Primavera novel·la a Pedro Simón (Madrid, 1971) per «Los ingratos».
  • Premi Biblioteca Breve a Juan Manuel Gil Martínez per «Trigo limpio».
  • Premi Maria-Mercè Marçal poesia a Josep Ballester per «Llibre de somnis».
  • Premi Llorenç Móra poesia popular a Felip Munar per «Quan el virus és present.»
  • Premi Jordi Domènech traducció poesia a Xavier Farré per «El senyor Cogito», de Zbigniew Herbert.
  • Premi Ciutat de Mollerussa novel·la breu a Àngels Fitó per «Si no ho fas tu, ho faré jo».
  • Premi Òmnium novel·la publicada a Eva Baltasar per «Boulder».
  • Premi Sant Gregori poesia a Aureli Trujillo per «Nova trilogia del temps».
  • Premi Pere Calders de Gurb narrativa a Jana Luscher per «Tantes maneres d'estimar».
  • Premi Carme Morera i Rusiñol poesia de Gurb a Aureli Trujillo per «Lladres del temps».
  • Premi Sant Narcís narrativa a Marc Capdevila per «El somni del microescriptor».
  • Premi Sant Narcís poesia a Aureli Trujillo per «Si jo en sabés d’això d’escriure».
  • Premi Ramon Llull novel·la a Gerard Quintana per «L'home que va viure dues vegades».
  • Premi Amadeu Oller poesia a Irene Gómez per «Intent de poemari».
  • Premi Francisco Umbral novel·la de l'any a Elena Medel per «Las maravillas».
  • Premi Vila de Tiana - Memorial Agustí Vehí a Jordi Santasusagna Davins per «Porcs».
  • Premi Castellvell del Camp narrativa a Marc Figuerola per «Kadyckchan, la cara oculta d'una ciutat».
  • Premi accèssit Castellvell del Camp narrativa a Albert Garcia per «Anàlisi final».
  • Premi Literatura eròtica no convencional a Alba Serrano Giménez per «Follar normal».
  • Premi Alfaguara novel·la a Pilar Quintana per «Los abismos».
  • Premi Poble de Barxeta novel·la curta a Vicenç Ambrós per «El llegat».
  • Premi Josep Pla narrativa a Maria Barbal per «Tàndem».
  • Premi Nadal novel·la a Najat El Hachmi per «El lunes nos querrán» / «Els dilluns ens estimaran».
  • Premi Libros del Asteroide No Ficció a David Jiménez Torres per «El mal dormir».



    ANY 2020

  • Premi Sant Jordi novel·la a Víctor Garcia Tur per «L'aigua que vols».
  • Premi Carles Riba poesia a Miquel Desclot per «Despertar-me quan no dormo».
  • Premi Mercè Rodoreda contes a Anna Gas per «El pèndol».
  • Memorial Fernando Lara (Gremi d'Editors) a Inês Castel-Branco (Akiara Books).
  • Premi Joanot Martorell - Ciutat de Gandia novel·la a Pepe Aguar per «El que em queda de tu».
  • Premi Ausiàs March - Ciutat de Gandia poesia a Josep-Anton Fernàndez per «L'animal que parla».
  • Premi de la Mar poesia (Castelló de la Plana) a Maria Josep Juan per «Bressol de blaus».
  • Premi Àngel Crespo a Victoria Alonso Blanco per la traducció de «Nueve cuentos malvados», de Margaret Atwood (Salamandra).
  • Premi Atlàntida (Gremi d'Editors) a Llibreria La 2 de Viladric (Tortosa, 1760)
  • Premi Atlàntida (Gremi d'Editors) a Llibreria Fabre (Barcelona, 1860).
  • Premi Atlàntida (Gremi d'Editors) a Llibreria Geli (Girona, 1879).
  • Premi Nit de l'Edició a l'Editorial Casals (150 anys).
  • Premi Nit de l'Edició a l'Editorial Marcombo (75 anys)
  • Premi Nit de l'Edició a l'Editorial Paidós (75 anys).
  • Premi Nit de l'Edició a l'Editorial Efadós (25 anys).
  • Premi Nit de l'Edició a l'Editorial de la Universitat Oberta de Catalunya (UOC) (25 anys).
  • Premi Pollença narrativa a Sandra Freijomil per «Les mares no abandonen».
  • Premi Pollença poesia a Josep Gerona per «El no-res perdura sempre».
  • Premi Certamen Internacional Poe-Silla poesia en català a Raimond Aguiló per «De quan érem feliços»
  • Premi Certamen Internacional Poe-Silla poesia en espanyol a José Sánchez del Viejo (Badajoz).
  • Premi Jean Monnet des Jeunes Européens a Tina Vallès per «La memòria de l'arbre» (La mémoire de l'arbre», trad. Juliette Lemerle (Ed. Philippe Rey).
  • Premi Benvingut Oliver narrativa a Sergi Durbà per «Amanda».
  • Premi Guillem d'Efak teatre a Àngel Burgas per «F.U.T.U.R.»
  • Premi Betúlia poesia - Memorial Carme Guasch a Montserrat Butxaca per «Amfíbia».
  • Premi Maria Beneyto poesia a Mercè Claramunt per «Una nit sense vent».
  • Premi Vicente Blasco Ibáñez narrativa a José Ignacio Nájera per «El informe Jaspers».
  • Premi Celia Amorós assaig a Manuel Sáiz per «La resistible expansión del universo irónico».
  • Premi Max Aub teatre a Alberto Gálvez per «Céspedes, con e».
  • Premi Juan Gil-Albert poesia a José Antonio Ramírez per «Motivos de sospecha».
  • Premi Ciutat de Torrent poesia a Isabel Garcia Canet per «La llum del buit».
  • Premi Andreu Solsona Teatre Breu a Jesús Giron Araque per «Ma Chérie».
  • Premi Jocs Florals de la Tardor de Barcelona - Fundació Banc Sabadell poesia a Aureli Trujillo.
  • Premi Viola Jocs Florals de la Tardor de Barcelona poesia a Lluís Busquets i Grabulosa.
  • Premi Flor Natural Jocs Florals de la Tardor de Barcelona poesia a Anna Maria Ticoulat.
  • Premi Englantina Jocs Florals de la Tardor de Barcelona - Fundació La Caixa poesia a Salvador Obiols.
  • Premi Intergeneracional Joves Jocs Florals de la Tardor de Barcelona poesia a Berta Vallribera.
  • Premi Frederic Roda teatre a Sílvia Navarro per «Negatius».
  • Premi Frederic Roda teatre especial coronavirus a Iñaki Garz per «Quan els llops udolen».
  • Premi Francesc Bru (Canals) poesia a Raimond Aguiló per «Quan les gavines se'n van».
  • Premi Vilassar de Noir novel·la negra a Salvador Balcells per «Quan la mort truca a la porta».
  • Premi Art Jove Salvador Iborra poesia a Laura Torres Bauzà per «Els temps últims».
  • Premi Òmnium Vallès Oriental novel·la a Josep Masanés per «Una juridiscció pròpia».
  • Premi Gouncourt a Hervé Le Tellier per «L'anomalie» (Gallimard).
  • Premi Renaudot a Marie-Hélène Lafon per «Histoire du fils».
  • Premi Vila Cambrils narrativa a Josep Masanés per «Lladre de mar».
  • Premi 1r Vila Cambrils poesia a Josep Fàbrega per «Creu i cara».
  • Premi 2n Vila Cambrils poesia a Raquel Díaz per «Vindran marinades».
  • Premi Pepe Carvalho novel·la negra a Joyce Carol Oates pel conjunt de la seva obra.
  • Premi SGAE Jardiel Poncela teatre a Josep Julien per «Bonobo».
  • Premi Sembra de Lletres (Ateneu Torrellenc) narrativa a Montserrat Espallargas per «Hermafodita».
  • Premi L'Atiador (Ateneu Torrellenc) poesia a Carla Marco per «Utoya».
  • Premi Marià Manent - Arts i Lletres poesia a Pere Suau per «Cignes tenebrosos».
  • Premi Valerià Pujol - Arts i Lletres contes a Eloi Benet per «Kafka per la finestra».
  • Premi Lletra d'Or literatura catalana a Lucia Pietrelli per «Lítica».
  • Premi Màrius Torres poesia a Meritxell Cucurella-Jorba per «La volumetria del neguit».
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Lourdes Toledo per «La inquietud. Dietari 2018-2019».
  • Premi Arnau de Palomar narrativa a Oriol Montesó Llaó per «El part».
  • Premi Arnau de Palomar poesia a Núria Arbonés Domingo per «Diàleg a una banda».
  • Premi Imperdible traducció gènere fantàstic a Pep Verger per «Flors per a l'Algernon», de Daniel Keyes.
  • Premi Booker novel·la a Douglas Stuart per «Shuggie Bain».
  • Premi València Negra novel·la catalana a Núria Cadenes per «Guillem».
  • Premi València Negra novel·la espanyola a Aro Sains de la Naza per «Dócil».
  • Premi València Negra novel·la traducció a John Connolly per «Game of Ghosts».
  • Premi Ciutat Alzira novel·la a Jordi Torrent per «Els fantasmes i madame Levy».
  • Premi Ciutat Alzira - Mancomunitat Ribera Alta assaig a Joaquim Espinós per «El bosc i la casa».
  • Premi Ciutat Alzira - Ibn Hafaja poesia a Carme Rufino per «La guerra d'Hècabe».
  • Premi Ciutat Alzira Teatre a Marta Barceló per «Anar a Saturn i tornar».
  • Premi Ciutat Alzira - Europeu Divulgació Científica a Álvaro Martínez per «Lo común y lo extraordinario. El oxígeno: historia íntima de una molécula corriente».
  • Premi Alba gènere fantàstic per a joves a Pol Castellanos per «L'impostor de Viena».
  • Premi Mancomunitat Ribera Alta assaig a Joaquim Espinós per «El bosc i la casa».
  • Premi Nat divulgació ciències naturals a Ramon Folch per la seva trajectòria.
  • Premi Festa d'Elx poesia a Jesús Giron Araque per «El so de la flauta de jade».
  • Premi Ictineu gènere fantàstic a Ernest Riera per «Alba», d'Octavia E. Butler (Ed. Mai Més).
  • Premi Ictineu gènere fantàstic a Ricard Ruiz Garzón per «Mary Shelley i el monstre de Frankenstein» (Ed. Angle).
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia a Raquel Santanera per «Reina de rates: crònica d'una època».
  • Premi Lavrin Associació Eslovena Traductors Literaris a Simona Škrabec pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Jaume Salés Sanjaume teatre a Sadurní Vergés per «Algun dia saludaré el matí amb aquesta calma».
  • Premi Joan Guasp - Vila de Consell teatre a Cristina Xifra per «Perduda».
  • Premi Nacional traducció (ministeri de Cultura espanyol) a Xavier Senin per la seva trajectòria.
  • Premi Nacional traducció (ministeri de Cultura espanyol) a Isabel García Adánez per « 'Siempre la misma nieve y siempre el mismo tío», de Herta Müller (Siruela).
  • Premi Llibreter literatura catalana a Manuel Bauxauli per «Ignot» (Edicions del Periscopi).
  • Premi Llibreter altres literatures a Ali Smith per «Tardor» (Trad. Dolors Udina / Raig Verd).
  • Premi Médicis Étranger a Antonio Muñoz Molina per «Un andar solitario entre la gente».
  • Premi Proa novel·la a Francesc Serés per «La casa de foc».
  • Premi Nacional Història (ministeri Cultura espanyol) a Fernando del Rey per «Retaguardia roja».
  • Premi Nacional assaig (ministeri Cultura espanyol) a Irene Vallejo per «L'infinit dins d'un jonc».
  • Premi Gabriel Ferrater poesia (Baix Camp per a Joves) a Max Codinach Sendra.
  • Premi Antoni de Bofarull narrativa (Baix Camp per a Joves) a Adrià Serrat Simó.
  • Premi Andròmina narrativa (Premis Octubre) a Ramon Ramon per «No sé què mor».
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia (Premis Octubre) a Jordi Valls per «Pla 10 de l'espai exterior».
  • Premi Joan Fuster assaig (Premis Octubre) a Àlex Matas per «Els marges dels mapes».
  • Premi Pere Capellà teatre (Premis Octubre) a Ferran Joanmiquel Pla per «Tots els colors del blanc».
  • Premi Just M. Casero novel·la curta a Helena Carreras per «Dinou vint».
  • Premi Jaume Bru Vidal poesia a Àngel Fabregat per «Cossos afeblits».
  • Premi Ciutat de Sagunt narrativa a Josep Usó per «El carrer era de terra».
  • Premi Pepe Alba teatre a Manuel Molins per «Crims».
  • Premi Grau Miró relat hiperbreu a Francesc Simarro.
  • Premi Born teatre a Josep Maria Miró per «El cos més bonic que s’haurà trobat mai en aquest lloc».
  • Premi Veu Lliure Pen Català a l'escriptor kurd Behrouz Boochani per la defensa de la llibertat d'expressió.
  • Premi Nacional Narrativa (ministeri Cultura espanyol) a Juan Bonilla per «Totalidad sexual».
  • Premio Nacional Literatura Dramática (ministeri Cultura espanyol) a Guillem Clua per «Justícia».
  • Premi Miquel Arimany narrativa a Josep M. Seró Domènech per «Pacte sinal·lagmàtic».
  • Premi Nacional Poesia Jove Miguel Hernández (Ministeri cultura espanyol) a Alba Cid per «Atlas».
  • Premi Manel Garcia Grau (Universitat Jaume I) poesia a Berna Blanc Chirivella per «Dolmen».
  • Premi García Lorca - Ciutat de Granada poesia a Yolanda Pantin pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Nacional poesia (Ministerio de Cultura espanyol) a Olga Novo per «Feliz Idade».
  • Premi de les Lletres de la Generalitat Valenciana a Marc Granell pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Loewe poesia a Diego Doncel per «La fragilidad».
  • Premi Loewe creació poètica jove a Mario Obrero per «Peachtree city».
  • Premi 9 Octubre (Sant Vicent del Raspeig) narrativa a Raimond Aguiló Bartolomé per «La dona del balcó».
  • Premi Liber 2020 a Isabel Allende pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Crítica Espanyola narrativa catalana a Jordi Lara per «Sis nits d'agost».
  • Premi Crítica Espanyola poesia catalana a Dolors Miquel per «Ictiosaure».
  • Premi Crítica Espanyola narrativa castellana a Mariana Enríquez per «Nuestra parte de noche».
  • Premi Crítica Espanyola poesia castellana a Juan Antonio González per «Jardín Gulbenkian».
  • Premi Crítica Espanyola narrativa gallega a Berta Dávila per «Carrusel».
  • Premi Crítica Espanyola poesia gallega a Olga Novo per «Feliz idade».
  • Premi Crítica Espanyola narrativa basca a Unai Elorriaga per «Iturría».
  • Premi Crítica Espanyola poesia basca a Pello Otxoteko per «Itsas bizimina».
  • Premi PEN traducció a Joan Ferrarons per «El castell», de Franz Kakfa (Club Editor).
  • Premi Maria Àngels Anglada novel·la a Irene Solà per «Canto jo i la muntanya balla».
  • Medalla d'Or de la Generalitat de Catalunya a Lluís Llach per la seva trajectòria cultural com a cantautor i recentment com a escriptor.
  • Premi Cadaqués Quima Jaume a Biel Mesquida pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Carles Rahola periodisme Vicenç Altaió per «40 anys. Una tarda de diumenge amb la Mercè del Mini Print Internacional de Cadaqués».
  • Premi Anagrama assaig a Pau Luque per «Las cosas como son y otras fantasías».
  • Premi 1r Núvol contes a Marc Cartanyà per «Jaio».
  • Premi 2n Núvol contes a Eva Arasa per «Serpenets».
  • Premi 3r Núvol contes a Irene Pujadas per «L'electrodomèstic».
  • Premi Soler i Estruch narrativa a Modest Barrera per «De persones i dimonis».
  • Premi Tusquets novel·la a Bárbara Blasco per «Dicen los síntomas».
  • Premi Minotauro narrativa ciència-ficció a Sabino Cabeza per «Frontera oscura».
  • Premi Poesia Iberoamericana a Raúl Zurita pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Fira Internacional del Llibre de Guadalajara (FIL) a Lidia Jorge pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Booker Internacional novel·la a Marieke Lucas Rijneveld per «The Discomfort of Evening».
  • Premi Guillem Colom i Ferrà poesia (Vall de Sóller) a Raimond Aguiló per «Final de festa».
  • Premi 1r Vall Fosca microrelats a Glòria Tomàs per «Cabal».
  • Premi 2n Vall Fosca microrelats a Olga Miró per «Aquella nit, a l'Era de Paüls».
  • Premi 3r Vall Fosca microrelats a Helena Milà per «Esperança».
  • Premi Sant Cugat - Memorial Gabriel Ferrater poesia a Andreu Gomila per «Felanitx».
  • Premi Ferran Canyameres novel·la negra a Francesc Puigpelat per «El dia que Josep Pla va bufetejar Adolf Hitler».
  • Premi Nit Misteri narració breu gènere negre a Jordi Ortiz per «Què va fallar?».
  • Premi Crexells novel·la publicada a Toni Sala per «Persecució» (L'Altra Editorial).
  • Premi Roc Boronat novel·la a Violeta Richart per «Y».
  • Premi Ribera del Duero novel·la a Marcelo Luján per «La claridad».
  • Premi Miquel Bosch i Jover (Balenyà, Osona) narrativa a Raimond Aguiló per «La navalla de Van Gogh».
  • Premi Miquel Bosch i Jover (Balenyà, Osona) poesia a Glòria Biosca per «Quan tot just claregi».
  • Premi Fundació Jesús Serra (Grup Catalana Occidente) a Feliu Formosa pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Maria Antònia Oliver (Manacor) novel·la a Jordi Ortiz per «La casa dels bressols».
  • Premi Miquel Àngel Riera (Manacor) poesia a Juli Capella per «La casa buida».
  • Premi Jaume Vidal Alcover (Manacor) teatre a Alberto Ramos per «Goyo».
  • Premi Antoni Maria Alcover (Manacor) assaig a Francesc Grimalt per «Sobre els talaiots».
  • Premi Llapis de Sant Jordi (Pals) a Montse Bastons per «La màgia de la música».
  • Premi Joan Maragall (Sant Joan de les Abadesses) poesia a Raimond Aguiló.
  • Premi Marc Granell (Almussafes) poesia a Raimond Aguiló per «El futur no paga mai peatges».
  • Premi Lluís de Montsià (Sant Carles de la Ràpita) poesia a Raimond Aguiló
  • Premi Josep Irla assaig a Raül Romeva per «Ubuntu. La República cívica i global».
  • Premi Ferran Soldevila biografia, memòries i estudis històrics a Manuel Forcano i Víctor Hurtado per «Atles d'història dels jueus de Catalunya».
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Núria Esponellà per «Ànima de tramuntana».
  • Premi Miquel de Palol poesia a Maria Josep Escrivà per «Sempre és tard».
  • Premi Carles Rahola assaig a Xavier Febrés per «Josep Pla o la vitalitat».
  • Premi Nit de Poesia - L'Ametlla de Mar poesia a Helena Rufat per «Les certeses».
  • Premi Nit de Poesia - L'Ametlla de Mar narrativa a Víctor Colomer per «Contes tristos del procés».
  • Premi Betúlia - Memorial Carme Guasch poesia a Montserrat Butxaca per «Amfíbia».
  • Premi Pin i Soler - Ciutat de Tarraona novel·la a Albert Pijuan per «Tsunami».
  • Premi Vidal Alcover beca traducció a Pau Sabaté per «Poemes», de Teòcrit.
  • Premi Tinet narrativa curta a Eloy Martínez per «Els nigrants».
  • Premi Europeu de Literatura emergent a Irene Solà per «Canjo jo i la muntanya balla».
  • Premi Ciutat de Mollerussa novel·la breu a Albert Canadell per «Rebrot de bosc».
  • Premi L'H Confidencial novel·la negra a Alberto Gil per «Las jaurías».
  • Premi Amadeu Oller poesia jove a Juan Dolores Romero per «Bijuteria».
  • Premi Escriptors Catalans a Narcís Comadira pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Gouncourt opera prima novel·la a Maylis Besserie per «Le tiers temps».
  • Premi Gouncourt novel·la curta a Michel Deguy pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Valldaura - Memorial Pere Calders novel·la a Arià Paco per «Mentir a les mosques».
  • Premi Miquel Martí i Pol poesia a Albert Gavaldà per «Si l'oblit no em falla».
  • Premi Caterina Albert per a joves narrativa breu a Anna Mateus per «L'etna seu».
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a Txema Martínez per «Maria».
  • Premi «Jordi Domènech» traducció poesia a Jaume Coll Mariné per «Memorial», d'Alice Oswald.
  • Premi Col·legi d'Enginyers Graduats i Enginyers Tècnics Industrials de Girona narrativa a David Vilà per «Un arbre del bosc».
  • Premi Serra d'Or novel·la a Marta Marín-Dòmine per «Fugir era el més bell que teníem» (Club Editor).
  • Premi Serra d'Or narrativa a Víctor Garcia Tur per «El país dels cecs» (Proa).
  • Premi Serra d'Or poesia a Dolors Miquel per «Ictiosaure» (Edicions 62).
  • Premi Serra d'Or dietari a Àlex Susanna per «Paisatge amb figures» (Proa).
  • Premi Serra d'Or traducció a Arnau Barios per «Eugeni Oneguin» d’Aleksandr Puixkin (Club Editor).
  • Premi Serra d'Or humanitats a David Ballester i Manuel Vicente per «Corre, democràcia, corre. Manifestacions i repressió policial a la Catalunya de la Transició (1975-1980)» (Editorial Base).
  • Premi Serra d'Or altres ciències a Santiago Álvarez i Claudi Mans per «150 anys de taules periòdiques a la Universitat de Barcelona (UB)».
  • Premi Serra d'Or catalanística a Mandie Iveson per «I Language attitudes, national identity and migration in Catalonia: “What the women hav to say”».
  • Premi Serra d'Or obra teatral a Josep Lluís i Rodolf Sirera per «Dinamarca».
  • Premi Serra d'Or espectacle teatral a «Stabat Mater», interpretat per Montse Esteve i dirigit per Magda Puyo.
  • Premi Serra d'Or aportació i trajectòria teatral a la companyia La Calòrica
  • Premi Serra d'Or literatura infantil a Mireia Vidal (text) i Anna Font (il·lustracions) per «Plous o fas Sol?» (Akiara Books).
  • Premi Serra d'Or literatura juvenil a Raimon Portell per la trilogia «La llum d'Artús» (Editorial Barcanova).
  • Premi Serra d'Or coneixements infantil a Mireia Trius i Joana Casals per «Jo i el món: una història infogràfica (Zahorí Books).
  • Premi Cavall Verd poesia (Josep Maria Llompart) a Anna Gas per «Llengua d'àntrax» (Edicions del Buc).
  • Premi Cavall Verd traducció poètica (Rafel Jaume) a Margarida Castells per «Jo sóc vosaltres. Sis poetes de Síria» (Godall, Sodepau i Pol·len).
  • Premi Edhasa narrativa històrica a Herminia Luque per «La reina del exilio».
  • Premi finalista Edhasa narrativa històrica a José Manuel Aparicio per «Bellum cantabricum».
  • Premi Recull narrativa a Albert Canadell per «La ferida».
  • Premi Recull poesia a Joan Callau per «Com l'hora blava».
  • Premi Recull teatre a Ramon Madaula per «El Brugarol».
  • Premi Recull retrat literari a Jaume Planas per «Un weekend al Pla de l'Estany».
  • Premi Manuel Rodríguez Martínez - Ciutat d'Alcoi poesia a Ricard Ripoll per «El món s'acaba demà».
  • Premi d'Honor de les Lletres Catalanes a Enric Casasses pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Maria-Mercè Marçal poesia a Jaume Suau per «Ulls de cugula».
  • Premi Rosalía de Castro PEN Galícia literatura catalana a Marta Pessarrodona pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Rosalía de Castro PEN Galícia literatura portuguesa a Lídia Jorge pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Rosalía de Castro PEN Galícia literatura basca a Unai Elorriaga pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Rosalía de Castro PEN Galícia literatura espanyola a Antonio Requeni pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Joaquim Amat-Piniella obra publicada a Marta Marín-Dòmine per «Fugir era el més bell que teníem».
  • Premi Jordi Sierra i Fabra novel·la a Sofía Nayeli Bazán amb «La bestia».
  • Premi Òmnium novel·la obra publicada a Martí Domínguez per «L'esperit del temps».
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Raquel Taranilla per «Noche y océano».
  • Premi Nollegiu novel·la obra publicada votació popular a Mònica Batet per «Nou illes al nord».
  • Premi Nollegiu narrativa traduïda a Dolors Udina per «Tardor d’Ali Smith».
  • Premi Josep Maria Ribelles - Vila de Puçol poesia a Josep Micó per «Vespres d'inventari».
  • Premi Ciutat de Barcelona literatura catalana a Joan Benesiu per «Serem Atlàntida».
  • Premi Ciutat de Barcelona literatura espanyola a Mateo García Elizondo per «Una cita con la Lady».
  • Premi Ciutat de Barcelona traducció a Arnau Barios per «Eugeni Oneguin», d’ Aleksandr Puixkin.
  • Premi Ciutat de Barcelona - Agustí Duran i Sanpere història a Ximena Illanes Zubieta per «En manos de otros. Infancia y abandono en la Barcelona del siglo XV».
  • Premi Ciutat de Barcelona assaig, ciències socials i humanitats a Marta Marín-Dòmine per «Fugir era el més bell que teníem».
  • Menció especial Premi Ciutat de Barcelona assaig, ciències socials i humanitats a Najat El Hachmi per «Sempre han parlat per nosaltres».
  • Premi Llorenç Villalonga novel·la a Joan Pons Bover per «Tània i els vius».
  • Premi Ramon Llull novel·la a Núria Pradas per «Tota una vida per recordar».
  • Premi Alfaguara novel·la a Guillermo Arriaga per «Salvar el fuego».
  • Premi Internacional Catalunya a Ngugi wa Thiong’o (Kamiriithu, Kenya, 1938) pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Llibres Anagrama novel·la a Anna Ballbona per «No sóc aquí».
  • Premi Josep Pla novel·la a Laia Aguilar per «Pluja d'estels».
  • Premi Nadal novel·la a Ana Merino per «El mapa de los afectos».



    ANY 2019

  • Premi Lletra d'Or literatura a Enric Casasses per «El nus la flor».
  • Premi Ventura Gassol poesia (La Selva del Camp) a Àngel Fabregat Morera per «L'aridesa d'una mirada».
  • Premi Guillem Colom Ferrà poesia (Vall de Sòller) a Àngel Fabregat Morera per «L'estany buit».
  • Premi 31 Desembre a Bàrbara Sagrera assaig per «Corpus de Fraseologia de les Illes Balears».
  • Premi Josep Maria Llompart - 31 Desembre a Bernat Joan Marí per la seva feina de dinamització cultural especialment la literària.
  • Premi Josep Maria Llompart - 31 Desembre a Joan Francesc López pels articles, quaderns Xibau de poesia i els estudios sobre el cançoner popular menorquí.
  • Premi Sant Jordi novel·la a David Nel·lo per «Les amistats traïdes».
  • Premi Mercè Rodoreda contes a Carlota Gurb per «Cavalcarem tota la nit».
  • Premi Carles Riba poesia a Lluís Calvo per «L'espai profund».
  • Premi Internacional Ramon Llull a Annie Bats per la traducció al francès d'«Ogre de toi» de Biel Mesquida.
  • Premi Internacional Ramon Llull a Michael Mason per la promoció de la creació catalana.
  • Premi Internacional Ramon Llull a Ko Tazawa per la seva labor de formació d'experts en catalanística al Japó.
  • Premi Mislata literatura breu poesia a Jesús Giron per «Hotel».
  • Premi SGAE teatre a Daniela Feixas per «Sandra».
  • Premi Rafael Comenge (Alberic) narrativa a M. Carme Arnau i Orts per «La raó s'escampa en l'aigua».
  • Premi Francesc Badenes Dalmeu (Alberic) poesia a M. Josep Juan i Ballester per «Llibre de viatge».
  • Premi Joanot Martorell (Ciutat Gandia) novel·la a David Castillo per «El tango de Dien Bien Phu».
  • Premi Ausias March (Ciutat Gandia) poesia a Ramon Boixeda per «Les beceroles successives».
  • Premi Joan Roís de Corella (Ciutat Gandia (trajectòria literària) a Jaume Pérez.
  • Premi Helena Jubany narrativa a Maria Ardel per «Paper d'estrelles».
  • Premi Poeta Pastor Aicart (Beneixama, Alacant) a Glòria Biosca per «El viatge de l'àvia».
  • Premi Poeta Pastor Aicart (Beneixama, Alacant) a Jesús G. Moreda per «Vivencias».
  • Premi Salvador Iborra poesia a Chantal Poch per «L'ala fosca».
  • Premi Vergara novel·la a José de la Rosa per «No soy Lizzy Bennett».
  • Premi Vallès Oriental Poesia a Lena Paüls per «L'alè que fa olor de menta».
  • Premi Vallès Oriental novel·la a Imma Cabré per «Impost de sang».
  • Premi accèssit Vallès Oriental novel·la a Núria Garcia per «A favor meu».
  • Premi Atlàntida (Gremi d'Editors de Catalunya) a Carme Riera, per la seva trajectòria.
  • Memorial Fernando Lara (Gremi d'Editors de Catalunya) a l'Editorial Comanegra.
  • Premi Joan Llacuna (Igualada) poesia a Josep Plasaspachs per «Porus gebrats».
  • Premi Poeta Pastor Aicart (Beneixama, País Valencia) poesia a Glòria Biosca per «El viatge de l'àvia».
  • Premi Ciutat de València narrativa a Ivan Carbonell per «La cançó del mag Merlí».
  • Premi Ciutat de València assaig a Antoni Martí Monterde per «L'home impacient».
  • Premi Ciutat de València poesia a Francesc Mompó per «Versos oceànics».
  • Premi Josep Lluís Savall narrativa marítima a Jordi Cervera per «Cuina marinera»
  • Premi 1r Vila Cambrils poesia a Andreu Vidal Bonafont per «Davant d'una fotografia»
  • Premi 2n Vila Cambrils poesia a Heriberto Berón Reichel per «Continuïtat»
  • Premi Dia Llibre Valencià llibre editat a «Electroshock. Edición integral» (Barlin Project).
  • Premi Dia Llibre Valencià llibre il·lustrat ex aequo a «Germans» (Bromera Edicions).
  • Premi Dia Llibre Valencià llibre il·lustrat ex aequo a «Al país de l'olivera» (Sembra LLibres).
  • Premi Dia Llibre Valencià còmic a «Panteras negras» (Desfiladero Ediciones).
  • Premi Dia Llibre Valencià llibre infantil a «Abecedario en verso del ratón diverso» (Malian Editora).
  • Premi Dia Llibre Valencià llibre juvenil a «Por o fugirem» (Andana Editorial).
  • Premi Dia Llibre Valencià llibreria a a La Moixeranga de Paiporta per la seva trajectòria.
  • Premi Dia Llibre Valencià llibreria a Detroit Llibres d'Alcoi per la seva labor innovadora.
  • Premi Ictineu novel·la fantàstica a Joan Lluís Lluís per «Jo sóc aquell que va matar Franco».
  • Premi Ictineu conte fàntàstic a Salvador Macip per «Plàstic».
  • Premi Teresa Cunillé recerca i història del teatre a Eduard Molner Closas per «Baixant de la Font del Gat o la Marieta de l'ull viu. Un exemple d’èxit del Paral·lel».
  • Premi El Galliner teatre a Xavier Gonzàlez per «La col·lecció».
  • Premi Marià Manent poesia a Jordi Llavina per «El magraner».
  • Premi Valerià Pujol contes a Octavi Franch per «La signatura del demiürg».
  • Premi Màrius Torres poesia a Anna Garcia per »Dietari del buit».
  • Premi Agustí Bartra - Ciutat de Terrassa a Marta Pérez Sierra per «Punta de plom».
  • Premi Josep Vallverdú assaig a Jordi Romeu per «Les Arnes de Bendicó».
  • Premi Cervantes (ministeri Cultura espanyol) a Joan Margarit pel conjunt de la seva obra poètica.
  • Premi Pollença poesia a Elm Puig Mir per «Mentre mastegues la matèria».
  • Premi Proa novel·la a Jordi Nopca per «La teva ombra».
  • Premi Nacional de les Lletres espanyoles a Bernardo Atxaga pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Grandalla - Crèdit Andorrà a Aureli Trujillo per «A l'ombra de les paraules».
  • Premi Internacional Ciuta Benicarló llibre gastronòmic a Jaume Fàbrega per «Menjars i memòries del gust. Les arrels de la cuina valenciana».
  • Premi Ciutat Alzira novel·la a Vicent Usó per «No sabràs el teu nom».
  • Premi Ibn Hafaja a Joan Deusa per «Camelot o la poesia social».
  • Premi Europeu Divulgació Científica a Pere Puigdomènech per «Exploracions del planeta del menjar».
  • Premi Palanca i Roca teatre a Carles Alberola per «Perquè t'estime, que si no...».
  • Premi Mancomunitat Ribera Alta assaig a Juli Capilla per «Ars Libri. L'aventura del llibre i la paraula».
  • Premi Llibreries Valencianes millor llibre publicat en català a Martí Domínguez per «L'esperit del temps».
  • Premi Llibreries Valencianes millor llibre publicat en espanyol a Cristina Morales per «Lectura fácil».
  • Premi Plaça del Llibre a Jaume Pérez per la seva trajectòria literària.
  • Premi Sàlvia (Canet de Mar) poesia a Carme Romia per «Oda a la Músic».
  • Premi Setè Cel (Ajuntament i Biblioteques de Salt) novel·la publicada a Llucia Ramis per «Les possessions».
  • Premi Nacional Història (Ministeri Cultura espanyol) a Anna Caballé per «Concepción Arenal. La caminante y su sombra».
  • Premi Nacional Literatura dramàtica (Ministeri Cultura espanyol) a Alberto Conejero per «La geometría del trigo».
  • Premi Goncourt novel·la a Jean-Paul Dubois per «Tous les hommes n'habitent pas le monde de la même façon».
  • Premi Herralde novel·la a Mariana Enríquez per «Nuestra parte de noche».
  • Premi Nacional poesia (MInisteri Cultura espanyol) a Pilar Pallarés per «Tempo fósil».
  • Premi Just M. Casero novel·la curta a Carles Torres per «Els cossos elèctrics».
  • Premi Finalista Just M. Casero novel·la curta a Assum Guardiola per «Blau».
  • Premi Sebastià Juan Arbó narrativa a Vicenç Ambrós per «Acta Martyrum».
  • Premi Nacional Assaig (Ministeri Cultura espanyol) a Xosé M. Núñez Seixas per «Suspiros de España».
  • Premi Born Teatre a Ricard Gázquez per «Los satélite».
  • Premi Antoni Ferrer (Alcúdia de Crespins) poesia a Albert Garcia Hernandez per «Tramuntana i mistrau».
  • Premi 1r Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Art a «Galeries d’art a Catalunya», de diversos autors (Generalitat de Catalunya).
  • Premi 2n Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Art a «América, tierra de jinetes. Del charro al gaucho. Siglos XIX-XXI», de diversos autors (Turner Publicaciones).
  • Premi 3r Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Art a «Santa María la Mayor», de diversos autors (Turner Publicaciones).
  • Premi 1r Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Bibliofilia a «Aurea Dicta», de Miquel Barceló (Editorial Alpha).
  • Premi 2n Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Bibliofilia a «La Alhambra, belleza eterna», de Javier Macpherson (Legado Gráfico).
  • Premi 3r Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Bibliofilia a «ADN Cervantes», de Felipe Alarcón Echenique y Miguel Fernando Gómez Vozmediano (Millennium Liber).
  • Premi 1r Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Facsímils a «Apócrifo de Avellaneda», de Alonso Fernández de Avellaneda (Millennium Liber).
  • Premi 2n Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Facsímils a «Manuscrito de Villard de Honnecourt», de Villard de Honnecourt (Siloé, Arte y Bibliofilia).
  • Premi 3r Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Facsímils a «La limpieza no manchada», de Lope Félix de Vega y Carpio (Universidad de Salamanca).
  • Premi 1r Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Generals i Divulgació a «Preferiría ser amada», de Emily Dickinson, il·lustracions d'Elia Mervi (Nórdica Libros).
  • Premi 2n Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Generals i Divulgació a «Dispájaro», de Rubén Tejerina i il·lustracions de Cristina Rina (Copelia Ediciones).
  • Premi 3r Llibre Millor Editat (Ministeri Cultura espanyol) àmbit Generals i Divulgació a «Black & Tan. Un viaje ilustrado a los orígenes del Jazz», de Miguel Calero i il·lustracions de Neus Caamaño (Publicaciones Ilustradas TTT).
  • Premi Frederic Pujulà a Jordi de Manuel per «Codi binari».
  • Premi Andròmina narrativa a Josep Colomer per «Les espines del peix».
  • Premi Vicent Andrés Estellés poesia a Joan Duran per «Nua cendra».
  • Premi Pere Capella teatre a Carles Batlle per «Nòmades»
  • Premi Joan Fuster assaig a Josep Igual per «L'eternitat enamorada».
  • Premi Vilassar de Noir novel·la negra a Quim Gómez per «L'esguard de la bèstia».
  • Premi Frederic Roda teatre a Marta Buchaca per «Rita».
  • Premi Feel GoodTM (CaixaBank / Plataforma Editorial) novel·la a Eduard Sala per «Va de vida»
  • Premi Nacional Narrativa (Ministeri espanyol) a Cristina Morales per «Lectura fàcil».
  • Premi Calígrama Best-Seller novel·la autoedició a Enrique Cintora per «El astrónomo».
  • Premi Calígrama Talento novel·la autoedició a Alberto Martín García per «El silencio de Raquel».
  • Premi Calígrama Promesa novel·la a Manel Salcedo per «Nines de cartró».
  • Premi L'H Confidencial a David Monthiel per «Nuestra Señora de la Esperanza».
  • Premi Giovanni Pontiero traducció a Gabriel de la S. T. Sampol per «Peregrinació de Fernão Mendes Pinto».
  • Premi Antoni Bru - Ciutat d'Elx novel·la a Francesc Gisbert per «Una vida per estimar».
  • Premi Festa d'Elx - Ciutat d'Elx poesia a Cristina Àlvarez per «Cerimònia del te».
  • Premi Alta Distinció Generalitat Valenciana (Nou Octubre) a Rosa Serrano per la seva trajectòria.
  • Premi Mèrit Cultural Generalitat Valenciana (Nou Octubre) a Llorenç Giménez (títol pòstum) per la seva trajectòria.
  • Premi Mèrit Cultural Generalitat Valenciana (Nou Octubre) a Carme Miquel (títol pòstum) per la seva trajectòria.
  • Premi Mèrit Cultural Generalitat Valenciana (Nou Octubre) a Miguel Calatayud (il·lustració) per la seva trajectòria.
  • Premi Mèrit Cultural Generalitat Valenciana (Nou Octubre) a Ana Penyas (il·lustració) per la seva trajectòria.
  • Premi Josep Fàbregas i Capell (Sallent) poesia a Raimond Aguiló per 'A l'ombra de les raons'.
  • Premi Pepe Carvalho BCNegra a Juan Madrid pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Tusquets Editors novel·la a Elisa Ferrer per «Temporada de avispas».
  • Premi FNAC - Salamandra Graphic novel·la gràfica a Sole Otero per «Naftalina».
  • Premi PEN Català traducció a Pere Comellas per «Teoria general de l'oblit» (Editorial Periscopi).
  • Premi José Luis Sampedro - Festival Getafe Negro a Carlos García Gual pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ciudad de Getafe novel·la negra a Martín Doria per «Los niños de mangle».
  • Premi Lletra iniciativa digital a «Deep Blue Rhapsody».
  • Premi Lletra experiència didàctica a «Booktràilers, del paper a la pantalla».
  • Premi Lletra menció critica literària a «La lectora».
  • Premi Lletra menció art digital interpretació literària a «La Magrana».
  • Premi Nacional (Ministeri Cultura espanyol) millor labor editorial cultural a Páginas de Espuma (Madrid).
  • Premi 1r Núvol contes a Sílvia Armangué per «El metget».
  • Premi 2n Núvol contes a Mireia Marés per «El lladre d'històries».
  • Premi 3r Núvol contes a Miquel Ribas per «El pastor, fastiguejat, renega».
  • Premi Soler i Estruch novel·la a Rafa Gomar per «Dissabte, jazz».
  • Premi Pemestiu La Vinyeta poesia a Glòria Bassola.
  • Premi Enric Valor narrativa (L'Alcúdia de Crespins) a Àngel Fabregat per «L'estada».
  • Premi Homilies d'Organyà - Pirineu narració literària a Pere Gorgoll per «No te'n vagis».
  • Premi Homilies d'Organyà - Josep Grau Colell poesia a Manel Gibert per «Port del silenci».
  • Premi Homilies d'Organyà relat curt lletres dones a Berta Anglada per «Galetes de mantega».
  • Premi Homilies d'Organyà - Germans Espar i Tressens relat viscut a Rosa Maria Gurrera per «Altres terres, altres temps».
  • Premi Homilies Organyà - Alt Urgell joves autors a Joel Aubet per «Gir a pedals».
  • Premi Cubelles Noir novel·la negra escriptora en català a Mireia Vancells per «Aritmètica del crim».
  • Premi Cubelles Noir novel·la negra escriptora en espanyol a Noelia Lorenzo Pino per «Con corazones negros».
  • Premi Sala Joiers (Cubelles Noir) personatge històric novel·la negra a Petros Márkaris per Kostas Jaritos/Kharitos.
  • Premi 1r Microrelats Vall Fosca a Lila Francesca Batlle per «És regla sana, no menjar quan no es té gana».
  • Premi 2n Microrelats Vall Fosca a Núria Fonoll Vergés per «Traïció».
  • Premi 3r Microrelats Vall Fosca a Ramon Gallart Palau per «Vall Fosca 2063».
  • Premi Prudenci Bertrana novel·la a Montse Barderi per «La memòria de l'aigua».
  • Premi Miquel de Palol poesia a Ramon Cardona per «Tocat i enfonsat».
  • Premi Carles Rahola assaig a Ferran Sáez Mateu per «La vida aèria».
  • Premi Ferran Canyameres novel·la a Manel Aljama per «La soledat del llebrer».
  • Premi Ferran Canyameres narracions curtes a Teresa Guiluz per «L'última paraula».
  • Premi Pare Colom narrativa a Xavier Zambrano per «El dolç diagnòstic».
  • Premi Pare Colom poesia a Víctor Gayà per «En el lliure clar de l'obert».
  • Premi Pare Colom teatre a Elies Barbera i Jordi Boixadós per «Popocatépetl».
  • Premi Rafael Comenge (Alberic) narrativa a Maria Carme Arnau i Orts per «La raó s’escampa en l’aigua».
  • Premi Francesc Badenes (Alberic) poesia a Maria Josep Juan Ballester per «Llibre de viatge».
  • Premi Xavier Casp de Carlet poesia a Josep Igual Febrer per «Oliverar de l'aire».
  • Premi Xavier Casp de Carlet narrativa a Jaume Piquet per «Carole o el forat quàntic de l'amor».
  • Premi Néstor Luján novel·la històrica a Andreu Claret per «El cònsol de Barcelona».
  • Premi Llibreter Literatura Catalana a Pol Beckmann per «Novel·la» (Quaderns Crema).
  • Premi Llibreter Altres Literatures a Jenny Erpenbeck per «Les formes del verb anar» (Angle Editorial i Anagrama).
  • Premi Vila L'Ametlla de Mar narrativa a Ignasi Oliveres per «Vencedors, vençuts i altres espècies».
  • Premi Nit Poesia al Carrer a Josep Maria Nogueras per «Tocar la llum».
  • Premi Crítica Escriptors Valencians narrativa a Vicent Usó per «El paradís a les fosques».
  • Premi Crítica Escriptors Valencians assaig a Ramon Ramon per «Llum a l'atzucac».
  • Premi Crítica Escriptors Valencians poesia a Àngels Gregori per «Quan els grans arbres cauen».
  • Premi Crítica Escriptors Valencians teatre a Maribel Bayona per «L'orquestra del silenci».
  • Premi Difusió Escriptors Valencians a Miquel Gil per la seva trajectòria com a cantant.
  • Premi Internacional Ramon Llull Catalanística i Diversitat Cultural a Ko Tazawa per la seva trajectòria.
  • Premi Vila Ametlla de Mar narrativa a Ignasi Oliveres per «Vençuts, vencedors i altres espècies».
  • Premi Llucieta Cartanyà (Fira Indilletres) crítica literària a Pere Antoni Pons per l'article «Un díptic sobre l'edat».
  • Premi Ferran Soldevila assaig a Eva Serra (pòstum) per «La formació de la Catalunya moderna (1640-1714)».
  • Premi Ciutat de Manacor novel·la a Xavier Gimeno per «Ofici de bastardia».
  • Premi Ciutat de Manacor assaig a Bàrbara Duran per «Deixem lo dol».
  • Premi Internacional Barcino novel·la històrica a Isabel Allende pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Senyoriu Ausiàs March Beniarjó a Rosa Font per «Celobert».
  • Premi Princesa d'Astúries de les Lletres (Espanya) a Siri Hustvedt pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Ventura Ametller poesia a Laia Maldonado per «L'arquitecte».
  • Premi Betúlia (Memorial Carme Guasch) poesia a Jesús Giron per «El bosc de bambú».
  • Premi Escriptors Catalans - Jaume Fuster a Antònia Vicens per la seva trajectòria.
  • Premi Reina Sofia Poesia Iberoamericana a Joan Margarit pel conjunt de la seva obra.
  • Premi Jordi Domènech traducció poesia a Núria Busquet per «El colós» de Sylvia Plath».
  • Premi Vila Porreres poesia a Àngels Cardona per «Invictus».
  • Premi Anagrama assaig a Daniel Gamper per «Las mejores palabras. De la libre expresión».
  • Premi Formentor de les Lletres a Annie Ernaux pel conjunt de la seva obra narrativa.
  • Premi Pin i Soler novel·la a Jaume C. Pons Alorda per «Ciutat de mal».
  • Premi Tinet relat curt a Xavier Mas Craviotto per «Geografies de l'absència».
  • Premi Vidal Alcover beca traducció a Eloi Creus per «Les comèdies alades d’Aristòfanes: Els núvols, La pau i Els ocells».
  • Premi Jordi Domènech traducció a Núria Busquet per «El colós», de Sylvia Plath.
  • Premi Vila de Martorell poesia en català a Òscar Palazon per «Diari de laboratori».
  • Premi Vila de Martorell poesia en espanyol per Miguel Sánchez per «La vida que esperábamos».
  • Premi Crítica espanyola narrativa catalana a Sergi Pàmies per «L'art de portar gavardina».
  • Premi Crítica espanyola poesia catalana a Enric Casasses per «El nus nu / La Flor».
  • Premi Crítica espanyola narrativa gallega a Antonio Lopo per «Extraordinario».
  • Premi Crítica espanyola poesia gallega a Pilar Pallarés per «Tempo fósil».
  • Premi Crítica espanyola narrativa eusquera a Harkaitz Cano per «Fakirraren abotsa («La veu del faquir»).
  • Premi Crítica espanyola poesia eusquera a Juanjo Olasagarre per «Ia hemen» («Gairebé aquí»).
  • Premi Crítica espanyola narrativa castellana a Antonio Soler per «Sur».
  • Premi Crítica espanyola poesia castellana a Raquel Lanseros per «Matria».
  • Premi Josep Maria Llompart - Cavall Verd poesia a Jaume Coll Mariné per «Un arbre molt alt» (Grup 62).
  • Premi Rafel Jaume - Cavall Verd traducció poètica a Ainara Munt Ojanguren per «És morta la poesia?», de Joseba Sarrionandia (Pol·len Edicions).
  • Premi Bernat Vidal i Tomàs (Santanyí) poesia a Damià Rotger Miró per «Arèola».
  • Premi Antoni Vidal Ferrando (Santanyí) narrativa a Miquel Segura per «Les restes del naufragi».
  • Premi FNAC Catalunya microrelats a Francesc Xavier Simarro.
  • Premi Vila de Begur narrativa a Xavier Mas Craviotto per «La sort»
  • Premi Lletres al Vent narrativa a Elena Solé.
  • Premi Lletres al Vent poesia a Raimond Aguiló
  • Premi Gabriel Ferrater poesia a Francesc J. Gómez per «Pengeu-ne cada nit als enforcalls».
  • Premi Jocs Florals Barcelona poesia a David Caño per «Un cos preciós per destruir».
  • Premi Crítica Serra d'Or novel·la a Melcior Comes per «Sobre la terra impura».
  • Premi Crítica Serra d'Or poesia a Sebastià Alzamora per «La netedat».
  • Premi Crítica Serra d'Or narrativa a Sergi Pàmies per «L'art de portar gavardina».
  • Premi Crítica Serra d'Or assaig a Ingrid Guardiola per «L'ull i la navalla».
  • Premi Crítica Serra d'Or traducció a Esther Tallada per «Llum d'agost».
  • Premi Crítica Serra d'Or biografia a Agustí Pons per «Maria Aurèlia Capmany, l'època d'una dona».
  • Premi Crítica Serra d'Or obra teatral a Lara Díez per «Herència abandonada».
  • Premi Crítica Serra d'Or espectacle teatral a Manuel Veiga (pòstum) per «Siempre a la verita tuya».
  • Premi Crítica Serra d'Or sala teatral a la Nau Ivanow.
  • Premi Crítica Serra d'Or recerca humanitats a Xevi Camprubí per «'L'impressor Rafael Figueró (1642-1726) i la premsa a la Catalunya del seu temps» (Fundació Noguera).
  • Premi Crítica Serra d'Or recerca altres ciències a Javier Martín-Vide i Alfons Puertas per «Atles dels núvols de l’Observatori Fabra» (Reial Acadèmica de Ciències i Arts de Barcelona, RACAB).
  • Premi Crítica Serra d'Or catalanística a Georg Kremnitz per «Katalanische und Okzitanische Renaissance. Ein Vergleich Von 1800 Bis Heute» (De Gruyter).
  • Premi Teodor Llorente novel·la negra a Josep Lluís Roig Sala per «Promeses que no podrem complir».
  • Premi Teodor Llorente poesia a Immaculada López Pavia per «Solsticis».
  • Premi Carles Hac Mor plaquettes d'escriptura subversiva a Òscar Palazón Ferré per «Testament dada'm».
  • Premi Joan Duch poesia a Irene Anglada Peláez per «Nusos d'incendi».
  • Premi Enric Valor novel·la a Vicent Josep Escartí per «El mas de les ànimes».
  • Premi Roc Boronat narrativa a Rafael Vallbona per «Els bons dies».
  • Premi Paco Mollá poesia a Raimond Aguiló per «Cel d'octubre».
  • Premi Paco Mollá poesia a Ricardo Bermejo per «Una luz en algún lugar».
  • Premi poesia Recull a Joan Carles González per «Poemes Hities».
  • Premi retrat literari Recull a Miquel Martí per «Joan Vinyoli i la seva relació amb Isabel Abelló».
  • Premi periodisme Recull a Carlus Gay i Joan Víctor Gay per «Blanes, una memòria histórica sobre la Guerra Civil».
  • Premi Joaquim Amat-Piniella novel·la publicada a Joan-Lluís Lluís per «Jo sóc aquell que va matar Franco».
  • Premi Primavera novel·la a Juan del Val per «Candela».
  • Premi Edhasa Narratives Històriques novel·la a Emilio Lara per «Tiempos de esperanza».
  • Premi Biblioteca Breve novel·la a Elvira Sastre per «Días sin ti».
  • Premi Ciutat de Barcelona Literatura catalana a Josep Pedrals per «Els límits del Quim Porta».
  • Premi Ciutat de Barcelona traducció llengua catalana a Anna Soler Horta per «Austerlitz», de W.G. Sebald.
  • Premi Ciutat de Barcelona Literatura espanyola a Mario Cuenca per «El don de la fiebre».
  • Premi Ciutat de Barcelona mitjans de comunicació al mitjà cooperaciu La Directa pel dossier «La guerra bruta de l'aigua».
  • Premi Ciutat de Barcelona Agustí Duran i Sanpere Història a Miquel Amengual per «La immigració francesa a l’àrea de Barcelona a l’època moderna (segles XV, XVI i XVII)».
  • Premi Ciutat de Barcelona Assaig Ciències Socials i Humanitats a Dardo Scavino per «El sueño de los mártires. Meditaciones sobre una guerra actual».
  • Premi Òmnium Millor Novel·la publicada a Marta Orriols per «Aprendre a parlar amb les plantes».
  • Premi Ramon Llull novel·la a Rafel Nadal per «El fill d'Itàlia».
  • Premi Llibres Anagrama novel·la a Irene Solà per «Canto jo i la muntanya balla».
  • Premi Llorenç Villalonga - Ciutat de Mallorca novel·la a Rosa Calafat per «La família. Sagrada exposició de la mort».
  • Premi Ciutat de Mallorca poesia a Joan Manuel Pérez per «Ut pictura poesis».
  • Premi Ciutat de Mallorca Arts Escèniques a Carme Planells (Iguana Teatre) per «Llum trencada».
  • Premi Memorial Agustí Vehí - Vila de Tiana novel·la negra a Joan Carles Ventura per «Em diuen Fletxa».
  • Premi Alfaguara a Patricio Pron novel·la per «Mañana tendremos otros nombres».
  • Premi Josep Pla narrativa a Marc Artigau per «La vigília».
  • Premi Nadal novel·la a Guillermo Martínez per «Los crímenes de Alicia».


    Directoris revista «Cornabou» premis literatura infantil i juvenil:
  • Literatura infantil
  • Literatura juvenil
  • Àlbum il·lustrat
  • Honorífic Hans Christian Andersen
  • Literatura Astrid Lindgren
  • Assaig infantil i juvenil
  • Diversos infantil i juvenil
  • Premis amb convocatòria vigent
  • Premis Nobel
  • Cens autors i traductors



    TORNAR A PORTADA BIT DE CULTURA

  • Llenguet

    Clipteatre

    Narrativa

    Forum opinio

    Cornabou
    Cornabou

    Vinyeta literaria
    Vinyeta literaria

    Estiraboli
    Estiraboli

    Bustia
    Redacció